Opinie o Nas
Odzież robocza dla kierowcy – jak dobrać odpowiednie ubrania i akcesoria?
Odzież robocza dla kierowcy – jak dobrać odpowiednie ubrania i akcesoria?

Zastanawiasz się, jaka odzież robocza jest odpowiednia dla kierowcy samochodu ciężarowego, osobowego czy autobusu? Wydawać by się mogło, że zawodowa jazda autem nie wymaga specjalnego ubioru ochronnego. Warto jednak rozważyć głębiej ten temat, ponieważ okazuje się, że praca za kierownicą to nie tylko długie godziny spędzone w fotelu. Kierowca zazwyczaj zajmuje się również załadunkiem i rozładunkiem towarów, a to zajęcie niesie za sobą ryzyko obrażeń typowych dla pracowników fizycznych. Dlatego prawidłowo dobrana odzież robocza dla kierowcy samochodu ciężarowego, dostawczego czy osobowego musi spełniać kilka ważnych zasad. W tym artykule wskażemy Ci kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę oraz przedstawimy, o czym trzeba pamiętać, zaopatrując pracowników w ubrania ochronne.

Odzież ochronna – co to jest?

Do podstawowych funkcji odzieży ochronnej zalicza się przede wszystkim zabezpieczenie pracownika przed potencjalnym zagrożeniem podczas wykonywania codziennych czynności. Odzież ochronna ma za zadanie osłaniać kierowcę i nie dopuścić do wystąpienia jakichkolwiek obrażeń ciała, które mogą wynikać ze specyfiki pracy i niebezpiecznych sytuacji. Ważny jest też wysoki komfort użytkowania, tak, aby odzież ochrona była wygodna przez długie godziny za kierownicą. Dobrze dobrane ubranie robocze będzie też zależało do rodzaju operowanego pojazdu. Kierowców rozróżnia się głównie na prowadzących samochody osobowe i ciężarowe, zgodnie z Tabelą norm przydziału odzieży i obuwia robotniczego oraz ochrony indywidualnej. Przedstawiamy podstawowe różnice w wyposażeniu kierowców różnego rodzaju pojazdów.

Odzież BHP dla kierowcy samochodu osobowego

W skład pełnego zestawu ubrań ochronnych dla kierowcy auta osobowego wchodzą:

  • spodnie,
  • marynarka,
  • koszula,
  • krawat,
  • półbuty,
  • obuwie ocieplane,
  • kurtka ciepłochłonna lub płaszcz – wykorzystywane jedynie w sezonie zimowym.

Te siedem elementów to podstawowe wyposażenie kierowcy pojazdu osobowego, które jest zależne od pory roku i warunków atmosferycznych. W tabeli określona jest także ilość sztuk odzieży, jaka przypada na jednego kierowcę oraz maksymalny czas jej użytkowania. 

Odzież ochronna dla prowadzącego samochód ciężarowy lub dostawczy

Ubrania robocze dla kierowców ciężarówek różnią się od odzieży dla osób prowadzących pojazdy osobowe w znaczny sposób. Największą różnicę można zauważyć w charakterze pracy – kierowca ciężarówki lub auta dostawczego zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem towarów, niejednokrotnie bardzo ciężkich i wymagających dodatkowego sprzętu pomocniczego. Dlatego odzież robocza dla kierowcy samochodu ciężarowego powinna składać się ze środków ochrony indywidualnej, w tym m.in. rękawic roboczych. Zapewnią one ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami, należy jednak pamiętać, aby rodzaj rękawic dopasować do przenoszonego towaru oraz warunków pracy. Oprócz tego kierowcę należy wyposażyć w standardowe elementy odzieży ochronnej, w tym polar, podkoszulek, buty robocze oraz specjalne spodnie robocze dla kierowcy (ogrodniczki lub spodnie drelichowe).

Odzież robocza dla kierowcy autobusu

Ubrania ochronne dla osoby prowadzącej autobus składają się z podobnych elementów jak te przeznaczone dla kierowcy pojazdu ciężarowego. To przede wszystkim:

  • ocieplana kurtka lub bluza, która pozwala na komfortowe operowanie autobusem nawet zimą, 
  • rękawice robocze, które ochronią dłonie podczas prac związanych np. z przeładunkiem,
  • odpowiednie buty robocze dla kierowców,
  • czapka,
  • drelichowy fartuch, najlepiej zapinany na guziki.

Pamiętaj, aby wszystkie elementy odzieży ochronnej były używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Gwarantuje to bezpieczne i skuteczne zabezpieczenie przed potencjalnymi zagrożeniami.

Środki ochrony osobistej zawodowego kierowcy

Kierowca zawodowy to osoba, która ma uprawnienia do przewozów drogowych różnego typu m.in. do prowadzenia pojazdu ciężarowego czy autobusu. Taki pracownik, oprócz podstawowej odzieży ochronnej, powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej, które zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo. Do elementów ochrony osobistej zaliczają się:

  • odblaskowe ubrania, szczególnie kurtka lub bluza, które zapewnią widoczność nawet z odległości 300 metrów,
  • ochronne okulary z filtrem UV, osłaniające wzrok przed ostrym słońcem i pozwalające na bezpieczną jazdę bez względu na warunki atmosferyczne,
  • obuwie wyposażone w antypoślizgową podeszwę o dużej przyczepności, chroniące przed upadkiem.

Podsumowanie

Właściwie dobrana odzież robocza i środki ochrony osobistej powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też wygodne i niekrępujące ruchów. Wiele godzin w pozycji siedzącej, prace związane z przeładunkiem i często trudne warunki na drodze wymagają odpowiednich ubrań i akcesoriów, które będą stanowiły ochronę, jednocześnie zapewniając komfortowe użytkowanie. Pracodawcy mogą swobodnie wybierać spośród wielu ofert odzieży roboczej, odwiedzając profesjonalny sklep BHP online. 

{nocache:92fdf42c3147a6e9f800c51450ad773d#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl