Właściwy strój do pracy to podstawowe wyposażenie w wielu branżach. Wielu pracowników zastanawia się, co ile przysługuje odzież robocza od zakładu, w którym są zatrudnieni. Jest to ważna informacja z perspektywy efektywności ich działań, dlatego warto wiedzieć, jak odzież robocza jest regulowana przez polskie przepisy. W tym tekście poruszyliśmy temat ubrań pracowniczych i odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania, w tym na to, co ile przysługuje odzież robocza.
Odzież ochronna BHP a odzież robocza – to nie to samo
Jeśli chcesz wiedzieć, co ile przysługuje odzież robocza, musisz najpierw poznać rozróżnienie pomiędzy nią a odzieżą ochronną BHP. Według przepisów odzież i obuwie robocze mają za zadanie uchronić strój prywatny przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. Niekiedy wiąże się z tym również aspekt marketingowy, gdyż na ubraniach firmowych pracodawca może wyeksponować logo przedsiębiorstwa. Odzież ochronna to natomiast strój, który zabezpiecza przed działaniem niebezpiecznych czynników wynikających z charakteru wykonywanej pracy.
Zadania, które powinna realizować odzież ochronna regulują przepisy BHP, ale wybór producenta i wyglądu leży w kompetencjach pracodawcy. Firma musi zapewnić pracownikom ubrania dostosowane do stanowiska pracy oraz potrzeb użytkownika. Osoba zamawiająca odzież roboczą lub ochronną powinna zwrócić uwagę na to, by była ona możliwie wygodna i nie krępowała ruchów. Odpowiednie buty robocze lub rękawice robocze powinny ułatwiać pracę, zamiast ją komplikować. Kluczem jest właściwa optymalizacja i balans pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem i efektywnością.
Co ile przysługuje pracownikowi odzież robocza?
Odpowiedź na pytanie, co ile przysługuje odzież robocza, w dużej mierze wynika z ustaleń między pracodawcą a pracownikami. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ na różnych stanowiskach strój inaczej się zużywa. Wpływają na to m.in.:
- warunki panujące na stanowisku,
- materiał i rodzaj stroju,
- technologia stosowana w danym miejscu pracy,
- ilość zabrudzeń towarzyszących stanowisku pracy.
Takie kwestie jak to, na ile przysługują buty robocze, powinny być ustalane w aktach wewnętrznych przedsiębiorstwa. Dzięki temu nie dochodzi do nieporozumień i sytuacja jest klarowna.
Czy pracownik może sam zapewniać sobie odzież roboczą?
Jeśli pracodawca nie widzi przeciwwskazań, to pracownik ma prawo korzystać z własnej odzieży roboczej. Kodeks Pracy nakazuje w takiej sytuacji dopilnowanie, żeby własny strój roboczy spełniał zalecenia przepisów BHP. Przedział czasu, w którym można korzystać z danej odzieży ochronnej jest ustalany między pracodawcą a pracownikiem. W tym przypadku ważną sprawą jest właściwy ekwiwalent, któremu poświęciliśmy nieco więcej miejsca w kolejnym akapicie.
Kiedy wypłaca się ekwiwalent za odzież roboczą?
Pracodawcy niekiedy zadają sobie pytanie, kiedy wypłacać ekwiwalent za odzież roboczą. Jest to zagadnienie regulowane przez Kodeks Pracy, który wskazuje, że należy tego dokonać, kiedy pracownik używa własnej odzieży i obuwia roboczego. W takiej sytuacji firma ma obowiązek wypłacić ekwiwalent równy wysokości aktualnej ceny zakupu. Co więcej, to pracodawca odpowiada za pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeśli pracownik robi to na własną rękę, to może oczekiwać od zakładu pokrycia kosztów działań, dzięki którym odzież robocza jest zdatna do pracy. Wysokość wydanej kwoty powinien udowodnić odpowiednimi paragonami. Czas realizacji wypłat ekwiwalentu nie jest regulowany przez przepisy BHP i zależy od ustaleń wewnątrz przedsiębiorstwa.
Podsumowanie
Wiesz już, co ile przysługuje odzież robocza w miejscu pracy. Firma musi zadbać o to, aby garderoba pracownicza była zarówno odpowiednim zabezpieczeniem, jak i wygodnym ubraniem. Aby połączyć oba wymagania, należy postawić na produkt od uznanego dostawcy. Sklep BHP online Tres gwarantuje wysokiej klasy odzież roboczą i ochronną, które z pewnością sprostają w Twoim miejscu pracy. Zapraszamy na zakupy.